Toy Story: Wszystkie części po kolei

Adam Mak28 września, 2023

Toy Story to jedna z najpopularniejszych i najbardziej kochanych serii animowanych w historii kina. Od premiery pierwszej części w 1995 roku, seria zachwyciła widzów na całym świecie swoją niezwykłą opowieścią o przyjaźni, przygodzie i magii zabawek. Seria składa się z czterech części, które łącznie zarobiły ponad 3 miliardy dolarów na całym świecie i zdobyły wiele nagród i wyróżnień. W tym artykule przedstawimy wszystkie części serii Toy Story po kolei, opisując ich fabułę, postacie i ciekawostki.

Toy Story (1995)

Toy Story to pierwsza produkcja z serii, która zapoczątkowała rewolucję w animacji komputerowej. Jest to także pierwsza pełnometrażowa animacja wyprodukowana przez studio Pixar we współpracy z Walt Disney Pictures. Premiera odbyła się 22 listopada 1995 roku w Stanach Zjednoczonych i 22 marca 1996 roku w Polsce.

Fabuła opowiada o losach zabawek należących do chłopca o imieniu Andy. Głównymi bohaterami są Chudy, wierny szeryf z serii gier i filmów o Dzikim Zachodzie, oraz Buzz Astral, nowoczesny kosmiczny żołnierz z akcesoriami i efektami dźwiękowymi. Chudy jest ulubioną zabawką Andy’ego, ale jego pozycja zostaje zagrożona przez pojawienie się Buzza, który jest nowym prezentem urodzinowym chłopca. Buzz nie zdaje sobie sprawy, że jest zabawką i uważa się za prawdziwego kosmonautę na misji ratunkowej. Chudy próbuje udowodnić mu prawdę, ale przez przypadek obaj zostają porzuceni na stacji benzynowej. Muszą więc zapomnieć o swojej rywalizacji i współpracować, aby wrócić do domu przed przeprowadzką Andy’ego.

Film był przełomowy pod względem technicznym i artystycznym. Była to pierwsza animacja stworzona w całości za pomocą komputerów, co pozwoliło na uzyskanie niespotykanej wcześniej jakości grafiki i ruchu postaci. Była to także pierwsza animacja nominowana do Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny. Otrzymała także trzy inne nominacje: za najlepszą piosenkę oryginalną (“You’ve Got a Friend in Me”), najlepszą muzykę oryginalną i najlepszy dźwięk. Produkcja zdobyła także wiele innych nagród i pochwał od krytyków i widzów. Zyskała status klasyki kina familijnego i zapoczątkowała długotrwałą współpracę między Pixar a Disney. >> Sprawdź gdzie obejrzeć cały film Toy Story

Toy Story 2 (1999)

Toy Story 2 to druga część serii, która ukazała się cztery lata po pierwszej. Premiera odbyła się 24 listopada 1999 roku w Stanach Zjednoczonych i 18 lutego 2000 roku w Polsce.

Fabuła kontynuuje przygody Chudego i Buzza oraz innych zabawek Andy’ego. Tym razem Chudy zostaje porwany przez bezwzględnego kolekcjonera zabawek, który chce sprzedać go do muzeum w Japonii. Okazuje się, że Chudy jest bardzo rzadką i cenną zabawką z lat 50., która była częścią popularnego programu telewizyjnego o Dzikim Zachodzie. Chudy poznaje tam swoich starych przyjaciół: Jessie, kowbojkę, Bullseye, konia i Stinky Pete, górnika. Oni namawiają go, aby został z nimi i nie wracał do Andy’ego, ponieważ uważają, że dzieci nie doceniają zabawek i porzucają je. Tymczasem Buzz i reszta zabawek ruszają na ratunek Chudemu, pokonując wiele przeszkód i niebezpieczeństw.

Film Toy Story 2 był bardzo udany, tak jak pierwsza część, a nawet ją przewyższył pod niektórymi względami. Była to pierwsza animacja, która zarobiła ponad 400 milionów dolarów na całym świecie. Była to także pierwsza animacja nominowana do Złotego Globu za najlepszy film komediowy lub musical. Otrzymała także cztery nominacje do Oscara: za najlepszą piosenkę oryginalną (“When She Loved Me”), najlepszą muzykę oryginalną, najlepszy dźwięk i najlepszy montaż dźwięku. Produkcja była chwalona za swój humor, emocje, postacie i animację. Została uznana za jedną z najlepszych kontynuacji w historii kina. >> Sprawdź gdzie obejrzeć cały film Toy Story 2

Toy Story 3 (2010)

Toy Story 3 to trzecia część serii, która ukazała się jedenaście lat po drugiej. Premiera odbyła się 18 czerwca 2010 roku w Stanach Zjednoczonych i 9 lipca 2010 roku w Polsce.

Fabuła rozgrywa się kilka lat po drugiej części. Andy ma już 17 lat i szykuje się do wyjazdu na studia. Jego zabawki są zaniedbane i zapomniane w skrzyni na strychu. Przez pomyłkę zostają one wysłane do przedszkola Sunnyside, gdzie mają nadzieję na nowe życie pełne zabawy z dziećmi. Jednak okazuje się, że przedszkole jest rządzone przez tyrańskiego misia Lotso, który zmusza nowe zabawki do pracy i cierpienia w rękach brutalnych dzieci. Chudy i jego przyjaciele muszą więc znaleźć sposób na ucieczkę z tego piekła i powrót do Andy’ego.

Produkcja była rekordowa pod względem finansowym i artystycznym. Była to pierwsza animacja, która zarobiła ponad miliard dolarów na całym świecie. Była to także pierwsza animacja, która otrzymała nominację do Oscara za najlepszy film. Otrzymała także cztery inne nominacje: za najlepszy scenariusz adaptowany, najlepszą piosenkę oryginalną (“We Belong Together”), najlepszą muzykę oryginalną i najlepszy dźwięk. Produkcja była zachwycająca za swój scenariusz, emocje, postacie i animację. Została uznana za godne zakończenie serii i wzruszające pożegnanie z bohaterami.

>> Sprawdź gdzie obejrzeć cały film Toy Story 3

Toy Story 4 (2019)

Toy Story 4 to czwarta i ostatnia część serii, która ukazała się dziewięć lat po trzeciej. Premiera odbyła się 21 czerwca 2019 roku w Stanach Zjednoczonych i 28 czerwca 2019 roku w Polsce.

Fabuła rozgrywa się kilka miesięcy po trzeciej części. Zabawki Andy’ego mają teraz nową właścicielkę, dziewczynkę o imieniu Bonnie. Chudy czuje się niepotrzebny i zaniedbany, ponieważ Bonnie nie bawi się nim tak często jak innymi zabawkami. Pewnego dnia Bonnie zabiera go do przedszkola, gdzie tworzy nową zabawkę z patyczka do lodów, oczu googly i drutu. Nazywa ją Forky i traktuje ją jako swoją ulubioną. Forky jednak nie rozumie, że jest zabawką i uważa się za śmieć. Chudy postanawia więc pomóc mu zaakceptować swoją nową rolę i pokazać mu, jak ważne jest dla Bonnie.

Podczas wycieczki z rodziną Bonnie, Forky ucieka z kampera i Chudy rusza za nim. Po drodze spotyka swoją dawną miłość, Bo Peep, która jest teraz niezależną i przygodową zabawką bez właściciela. Bo pokazuje Chudemu świat pełen możliwości i wolności dla zabawek, który kusi go do zostania z nią. Jednak Chudy nie może zapomnieć o swojej lojalności wobec Bonnie i chce wrócić do niej z Forky. W tym celu musi stawić czoła niebezpiecznej i szalonej lalce Gabby Gabby, która chce przejąć jego głosowy mechanizm do własnych celów.

Produkcja była niespodziewanym powrotem serii po trzeciej części, która wydawała się być jej końcem. Była to także pierwsza produkcja z serii, która nie była reżyserowana przez Johna Lassetera, lecz przez Josha Cooleya. Premiera odbyła się 21 czerwca 2019 roku w Stanach Zjednoczonych i 28 czerwca 2019 roku w Polsce.

Produkcja była bardzo dobrze przyjęta przez krytyków i widzów. Była to druga animacja, która zarobiła ponad miliard dolarów na całym świecie. Była to także druga animacja, która otrzymała nominację do Oscara za najlepszy film. Otrzymała także dwie inne nominacje: za najlepszy scenariusz oryginalny i najlepszą piosenkę oryginalną (“I Can’t Let You Throw Yourself Away”). Produkcja była podziwiana za swój scenariusz, emocje, postacie i animację. Została uznana za godne pożegnanie serii i satysfakcjonujące zakończenie historii Chudego. >> Sprawdź gdzie obejrzeć cały film Toy Story 4

Toy Story 5

Toy Story 5 to planowana piąta część serii, która ma być kontynuacją Toy Story 4. Na razie nie wiadomo wiele o fabule, obsadzie i dacie premiery tej produkcji. Wiadomo jednak, że została ona oficjalnie potwierdzona przez szefa Disneya Boba Igera podczas konferencji z inwestorami 8 lutego 2023 roku. Nie wiadomo też, czy reżyserem będzie Josh Cooley, który poprowadził czwartą część, czy ktoś inny.

Niektórzy aktorzy podkładający głosy w poprzednich częściach wyrazili zainteresowanie powrotem do swoich ról. Tim Allen, który użyczał głosu Buzzowi Astralowi, napisał na Twitterze 9 lutego 2023 roku: „Jestem podekscytowany, że mogę ogłosić, że Toy Story 5 jest w drodze. Nie mogę się doczekać, aby ponownie połączyć się z moimi przyjaciółmi z Pixar i Disney. To będzie niesamowita przygoda!”. Natomiast Tom Hanks, który użyczał głosu Chudemu, wcześniej stwierdził, że Toy Story 4 będzie jego ostatnim razem jako szeryf Woody. Nie wiadomo więc, czy zmieni zdanie i zgodzi się na udział w piątej części.

Na razie nie ma żadnych oficjalnych zwiastunów ani plakatów promujących Toy Story 5. Jednak w internecie można znaleźć wiele fanowskich trailerów i grafik, które spekulują na temat możliwej fabuły i postaci. Niektóre z nich sugerują, że piąta część będzie opowiadać o powrocie Woody’ego do swoich starych przyjaciół lub o nowych zagrożeniach dla zabawek. Nie wiadomo jednak, na ile te pomysły są zgodne z planami twórców.

Podsumowanie

W tym artykule przedstawiliśmy wszystkie części serii Toy Story po kolei, opisując ich fabułę, postacie i ciekawostki. Seria Toy Story to jedna z najbardziej znaczących i wpływowych serii animowanych w historii kina. Każda z jej części była innowacyjna, zabawna, wzruszająca i inspirująca. Seria pokazała nam niesamowity świat zabawek, które mają własne uczucia, marzenia i przyjaźnie. Seria nauczyła nas także wielu wartościowych lekcji o życiu, miłości i lojalności.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie interesujący i pouczający. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o serii Toy Story lub innych produkcjach Pixar, zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej lub skorzystania z naszej wyszukiwarki. Dziękujemy za uwagę i życzymy miłego dnia!

Ostatnie wpisy na blogu

Kategorie
Udostępnień0