Sequele filmów, na które wszyscy czekają

admin 18 września, 2023

Każdy z nas ma swoje ulubione filmy, które chciałby zobaczyć ponownie na dużym ekranie. Niektóre z nich są tak dobre, że aż proszą się o kontynuację. Niestety, nie zawsze marzenia fanów się spełniają i wiele filmów pozostaje bez sequele, mimo że mają potencjał i zapotrzebowanie. Oto kilka przykładów filmów, które zasługują na drugą część, ale na razie nie ma żadnych planów, aby ją nakręcić.

Kryptonim U.N.C.L.E. (2015)

Ten szpiegowski film Guya Ritchiego jest remakiem popularnego serialu telewizyjnego z lat 60. Pokazuje on lekką stronę gwiazd Henry’ego Cavilla, Armiego Hammera i Alicii Vikander. Pokazuje też, jak świetna jest Elizabeth Debicki. Film miał skromny wynik w box office: 107 milionów dolarów na całym świecie przy budżecie 75 milionów dolarów. I tylko przyzwoity wynik na Rotten Tomatoes: 67%. Ale ani jedno, ani drugie nie powstrzymało Hollywood przed tworzeniem franczyz. Możliwość sequele: Ta opcja traci na sile z każdym rokiem. Chociaż scenariusz do sequele jest w przygotowaniu od 2017 roku, wszyscy aktorzy zajęli się innymi projektami. A Ritchie nakręcił wersję live-action Aladyna.

Prawdziwe kłamstwa (1994)

Arnold Schwarzenegger grający eleganckiego tajnego agenta, który szuka terrorysty, jednocześnie martwiąc się o to, że jego żona (Jamie Lee Curtis) może go zdradzać, miał wszystko, co potrzebne do stworzenia franczyzy. Ale z biegiem lat reżyser James Cameron stracił zainteresowanie, a pomysł ostatecznie upadł po atakach z 11 września 2001 roku. Możliwość sequele: Nigdy nie można wykluczyć niczego, jeśli chodzi o Schwarzeneggera i Camerona. Ale z Cameronem skupionym na swojej franczyzie Avatar, jest to mało prawdopodobne. Curtis również powiedziała w wywiadzie w zeszłym roku: „Nie sądzę, że moglibyśmy kiedykolwiek zrobić kolejne ‘Prawdziwe kłamstwa’ po 9/11”.

Odlot (2009)

Wiele filmów Pixar mogłoby działać jako sequele, ale myślimy, że “Odlot” byłby najciekawszy. Carl Fredricksen (Ed Asner), Russell (Jordan Nagai) i ich pies Dug na nowej przygodzie byłaby zabawną historią. Film zarobił ponad 700 milionów dolarów na całym świecie i zdobył Oscara za najlepszy film animowany. Możliwość sequele: Nie wygląda to dobrze. Reżyser Pete Docter powiedział w 2013 roku: „Nie planujemy żadnej kontynuacji ‘Odlotu’. Nie mamy pomysłu na to, co by się stało dalej”.

World War Z (2013)

Ten film o apokalipsie zombie oparty na bestsellerowej książce Maxa Brooksa był hitem zarówno u krytyków, jak i u widzów. Brad Pitt grał główną rolę byłego pracownika ONZ, który próbuje znaleźć sposób na powstrzymanie epidemii nieumarłych. Film zarobił ponad 500 milionów dolarów na całym świecie i był jednym z największych sukcesów Pitta. Możliwość sequele: Były wielkie nadzieje na drugą część, która miała być reżyserowana przez Davida Finchera, ale projekt został anulowany w 2019 roku z powodu problemów z budżetem i harmonogramem. Nie wiadomo, czy kiedykolwiek do niego wrócą.

Niewidzialny człowiek (2020)

Film jest nowoczesną adaptacją klasycznej powieści H.G. Wellsa i częścią uniwersum potworów Universal. Elisabeth Moss gra główną rolę kobiety, która ucieka od swojego przemocowego partnera, który jest genialnym naukowcem. Ona jednak odkrywa, że on nie umarł, jak wszyscy myślą, ale wynalazł sposób na stanie się niewidzialnym i zaczął ją prześladować. Film był wielkim sukcesem zarówno artystycznym, jak i komercyjnym. Zdobył wysokie oceny na Rotten Tomatoes (91%) i zarobił ponad 140 milionów dolarów przy budżecie 7 milionów dolarów. Możliwość sequele: Jest duża szansa, że zobaczymy kontynuację tego filmu. Reżyser Leigh Whannell powiedział, że ma pomysł na sequele, ale nie chce go zdradzić. Universal również wyraził zainteresowanie rozwojem uniwersum potworów po sukcesie “Niewidzialnego człowieka”.

Zwierzogród (2016)

Film animowany z wytwórni Disney opowiada o zwierzęcym mieście, w którym królik Judy Hopps (Ginnifer Goodwin) zostaje pierwszą policjantką w historii. Wspólnie z lisem Nickiem Wilde (Jason Bateman) próbuje rozwikłać zagadkę znikających zwierząt. Film był wielkim hitem zarówno u krytyków, jak i u widzów. Zdobył Oscara za najlepszy film animowany i zarobił ponad miliard dolarów na całym świecie. Możliwość sequele: Jest bardzo duża. Z przyjemnością obejrzał bym „Zwierzogród 2„, mam nadziej, że powstanie.

Na koniec

Jak widać, nie każdy dobry film musi mieć sequel. Czasem lepiej zostawić historię taką, jaka jest, niż próbować ją przedłużyć lub zmieniać. Oczywiście niektóre filmy mają potencjał na rozwinięcie swojego świata i postaci, ale to wymaga odpowiedniego scenariusza, reżyserii i obsady. Niektóre sequele mogą być lepsze od oryginałów, ale wiele z nich może być również gorszych lub zbędnych.

Ostatnie wpisy na blogu

Kategorie
Udostępnień4