Oscary 2023: Wszystko wszędzie naraz triumfuje w Hollywood

admin 15 marca, 2023

W nocy z 12 na 13 marca odbyła się jubileuszowa 95. ceremonia wręczenia Oscarów – najważniejszych nagród filmowych na świecie. Wśród laureatów znaleźli się zarówno faworyci, jak i outsiderzy.

Wszystko wszędzie naraz pozamiatało

Najwięcej statuetek – siedem – zgarnął film „Wszystko wszędzie naraz” o młodej kobiecie, która może przenosić się do równoległych światów. Wśród innych nagrodzonych byli m.in. Brendan Fraser za rolę w „Wielorybie”, Colin Farrell za rolę w „Duchach Inisherin” i Michelle Yeoh za rolę w „Wszystkim wszędzie naraz”.

Polski film Jerzego Skolimowskiego „IO” przegrał walkę o tytuł najlepszego filmu międzynarodowego z niemieckim dramatem wojennym „Na zachodzie bez zmian”. Prowadzącym galę był po raz czwarty Jimmy Kimmel, który nie szczędził żartów i ironii. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, w którym przedstawiamy pełną listę zwycięzców oraz relacjonujemy najciekawsze momenty z oscarowej nocy.

Film Dana Kwana i Daniela Scheinerta „Wszystko wszędzie naraz” został wielkim zwycięzcą jubileuszowej 95. ceremonii wręczenia Oscarów. Obraz o młodej kobiecie, która może przenosić się do równoległych światów, zdobył siedem statuetek, w tym te w najważniejszych kategoriach: najlepszy film, reżyseria i scenariusz oryginalny. „Wszystko wszędzie naraz” pokonał w rywalizacji o tytuł najlepszego filmu takie produkcje jak „Na zachodzie bez zmian”, „Avatar: Istota wody”, „Duchy Inisherin„, „Elvis„, „Fabelmanowie„, „Tár„, „Top Gun: Maverick„, „W trójkącie” i „Women Talking„. Film Kwana i Scheinerta był nominowany do 11 Oscarów i wygrał większość z nich.

wszystko wszędzie naraz

Oprócz nagród za film, reżyserię i scenariusz oryginalny, film otrzymał także Oscary za najlepszą aktorkę pierwszoplanową (Michelle Yeoh), najlepszą aktorkę drugoplanową (Jamie Lee Curtis), najlepsze efekty specjalne i najlepszy montaż. Drugim najbardziej nagradzanym filmem był niemiecki dramat wojenny „Na zachodzie bez zmian” w reżyserii Edwarda Bergera. Film zdobył cztery statuetki: za najlepszy scenariusz adaptowany (na podstawie powieści Ericha Marii Remarque’a), najlepsze zdjęcia, najlepszy dźwięk i najlepszy film międzynarodowy. W tej ostatniej kategorii pokonał m.in. polski obraz Jerzego Skolimowskiego „IO„. Najlepszym aktorem pierwszoplanowym został Brendan Fraser za rolę tytułowego bohatera w dramacie psychologicznym Darrena Aronofsky’ego „Wieloryb„. Fraser zagrał postać cierpiącą na zaburzenie odżywiania, która waży ponad 270 kilogramów. Aktor musiał przejść przez kilka godzin makijażu protetycznego każdego dnia zdjęciowego.

Pozostałe nagrody

Inne nagrody aktorskie trafiły do Colina Farrella za rolę gangstera w czarnej komedii Martina McDonagha „Duchy Inisherin” (najlepszy aktor drugoplanowy) oraz Kerry Condon za rolę żony Farrella w tym samym filmie (najlepsza aktorka drugoplanowa). Najlepszym scenariuszem adaptowanym okazała się być adaptacja powieści Miriam Toews „Women Talking” autorstwa Sarah Polley. Film opowiada o grupie kobiet z menonickiej społeczności religijnej, które muszą podjąć decyzję o swojej przyszłości po tym, jak dowiadują się, że były gwałcone przez mężczyzn ze swojej wspólnoty.

Najlepszą muzyką do filmu uznano ścieżkę dźwiękową skomponowaną przez Hansa Zimmera do kontynuacji kultowego hitu akcji z lat 80. – „Top Gun: Maverick”. Film z Tomem Cruise’em w roli głównej nie zdobył jednak żadnej innej nagrody.

Najlepszym animowanym pełnometrażowym filmem została francuska produkcja „Guillermo Del Toro: „Pinokio” w reżyserii Marka Gustafsona i Guillermo del Toro. Film jest animacją poklatkową w stylu mrocznej fantazji i musicalu. Opowiada o drewnianym pajacyku, który ożywa dzięki życzeniu jego ojca Geppetta. Pinokio przeżywa wiele przygód i niebezpieczeństw w faszyzujących Włoszech lat 30. XX wieku. Film jest adaptacją klasycznej powieści Carlo Collodiego z własnymi interpretacjami reżysera Guillermo Del Toro.

Najlepszym krótkometrażowym filmem animowanym został ” w reżyserii Petera Bayntona, Charliego Mackesy. Film jest animacją opartą na bestsellerowej książce Charliego Mackesy’ego. Pokazuje niezwykłą przyjaźń pomiędzy czwórką bohaterów: chłopcem, kretem, lisem i koniem. Razem podróżują przez świat pełen wyzwań i radości. Uczą się nawzajem dobroci, odwagi i nadziei. Film jest wzruszającą i uniwersalną lekcją życia dla dzieci i dorosłych.

Najlepszym dokumentem pełnometrażowym okazał się być film „Nawalny ” amerykańskiego reżysera Jaya Rosenblatta. Film jest osobistym i społecznym portretem roku 2022, który był naznaczony pandemią koronawirusa, kryzysem klimatycznym i politycznymi napięciami.

Najlepszym krótkometrażowym filmem dokumentalnym został „Zaklinacz słoni” Kartiki Gonsalvesa. Film jest dokumentem przyrodniczym o niezwykłej więzi między dwoma mężczyznami a osieroconym słoniątkiem w Indiach. Bomman i Bellie zajmują się Raghu od jego narodzin i traktują go jak członka rodziny. Film pokazuje piękno dzikich przestrzeni i kulturę ludzi żyjących w zgodzie ze zwierzętami.

Podsumowanie

Ceremonia wręczenia Oscarów odbyła się tradycyjnie w Dolby Theatre w Los Angeles i była transmitowana na żywo przez telewizję ABC. Wśród występujących na scenie znaleźli się m.in. Lady Gaga, Adele, Bruno Mars i Beyoncé. W trakcie gali zaprezentowano także specjalny segment poświęcony pamięci zmarłych twórców filmowych oraz 95-leciu Akademii Filmowej.

Kategorie
Udostępnień0