Od Igrzysk Śmierci do Ballady ptaków i węży: historia filmowej adaptacji fenomenu literackiego

admin 13 września, 2023

Igrzyska Śmierci to seria filmów science fiction, opartych na trylogii powieści o tym samym tytule autorstwa amerykańskiej pisarki Suzanne Collins. Filmy opowiadają o losach Katniss Everdeen, młodej dziewczyny, która bierze udział w brutalnym turnieju, w którym nastolatkowie z dwunastu dystryktów muszą walczyć na śmierć i życie. W tle toczy się walka o wolność i sprawiedliwość przeciwko tyrańskiemu rządowi Kapitolu.

Igrzyska Śmierci

Pierwszy film z serii, Igrzyska Śmierci, miał swoją premierę w 2012 roku. Został wyreżyserowany przez Gary’ego Rossa, a scenariusz napisała sama Collins we współpracy z Billym Rayem. Film odniósł ogromny sukces, zarabiając ponad 400 milionów dolarów w Stanach Zjednoczonych i ustanawiając rekordy dla największego otwarcia dnia i weekendu dla oryginalnego filmu. Film otrzymał również pozytywne recenzje od krytyków i widzów, którzy chwalili grę Jennifer Lawrence w roli Katniss, wierność książce i przesłanie filmu.

Igrzyska Śmierci: W Pierścieniu Ognia

Drugi film z serii, Igrzyska Śmierci: W Pierścieniu Ognia, ukazał się rok później, w 2013 roku. Tym razem reżyserią zajął się Francis Lawrence, a scenariusz napisali Simon Beaufoy i Michael Arndt. Film kontynuuje historię Katniss i Peety, którzy stają się celem Kapitolu po tym, jak ich zwycięstwo w Igrzyskach wywołało bunt w dystryktach. Film poprawił wynik poprzednika, zarabiając ponad 420 milionów dolarów w Stanach Zjednoczonych i ustanawiając rekord dla największego otwarcia weekendu listopada. Film również spotkał się z uznaniem krytyków i publiczności, którzy docenili rozwój postaci, akcję i efekty specjalne.

Igrzyska Śmierci: Kosogłos. Część 1

Trzeci film – Igrzyska Śmierci: Kosogłos. Część 1, został wydany w 2014 roku. Reżyserem ponownie był Francis Lawrence, a scenarzystami Peter Craig i Danny Strong. Film przedstawia Katniss jako symbol rebelii przeciwko Kapitolowi, która próbuje uratować Peetę z rąk prezydenta Snowa. Film zarobił ponad 330 milionów dolarów w Stanach Zjednoczonych i był najbardziej dochodowym filmem roku 2014. Jednak film otrzymał mieszane recenzje od krytyków i widzów, którzy zarzucali mu brak akcji, naciąganą fabułę i niepotrzebne podzielenie ostatniej części książki na dwa filmy.

Igrzyska Śmierci: Kosogłos. Część 2

Czwarty i ostatni film z serii, Igrzyska Śmierci: Kosogłos. Część 2, miał swoją premierę w 2015 roku. Reżyserem i scenarzystami byli ci sami co w poprzednim filmie. Film pokazuje finałową bitwę między rebeliantami a Kapitolem oraz dramatyczne zakończenie sagi Katniss. Produkcja zarobiła ponad 280 milionów dolarów w Stanach Zjednoczonych i był drugim najbardziej dochodowym filmem roku 2015. Film również otrzymał mieszane recenzje od krytyków i widzów, którzy chwalili grę aktorską, emocje i zaskakujące zwroty akcji, ale krytykowali tempo, ciemną atmosferę i niezadowalające zakończenie.

Popularność franczyzy

Igrzyska Śmierci to jedna z najpopularniejszych i najbardziej wpływowych serii filmowych ostatnich lat. Łącznie filmy zarobiły prawie 3 miliardy dolarów na całym świecie i są 21. najbardziej dochodową serią filmową wszech czasów. Filmy również zdobyły uznanie krytyków i nagrody, takie jak MTV Movie Awards, Teen Choice Awards czy People’s Choice Awards. Filmy zainspirowały również wiele innych filmów i książek o podobnej tematyce, takich jak Niezgodna, Labirynt czy Gwiazd naszych wina.

Najnowsza część – Igrzyska śmierci: Ballada Ptaków i Węży

Już 15 listopada 2023 roku ukaże się prequel filmu, zatytułowany Igrzyska Śmierci: Ballada ptaków i węży, oparty na powieści o tym samym tytule, która opowiada o młodości prezydenta Snowa i jego udziale w dziesiątych Igrzyskach Śmierci. Reżyserią zajął się Francis Lawrence, a scenariusz napisali Michael Lesslie oraz Michael Arndt. Film ma się skupić na psychologii postaci, społecznych napięciach i moralnych dylematach.

Na zakończenie

Franczyza Igrzyska Śmierci zapadła w pamięć wielu widzów i czytelników. To nie tylko opowieść o przygodzie i romansie, ale także o polityce i walce o lepszy świat. To seria, która pokazała, że nawet w najtrudniejszych sytuacjach można znaleźć nadzieję i siłę.

Ostatnie wpisy na blogu

Kategorie
Udostępnień4