Najdroższe filmy w historii kina – TOP 10

admin 19 stycznia, 2023

Najdroższe filmy w historii kina to produkcje, które kosztowały miliony dolarów. Inwestycja w takie filmy jest bardzo ryzykowna, ponieważ muszą one przynieść znacznie większe zyski, niż te niższych budżetów, aby się zwrócić. Mimo to, wielu producentów i reżyserów decyduje się na takie wyzwania, ponieważ chcą stworzyć dzieło, które będzie miało wpływ na światową kulturę. Przedstawiamy listę TOP 10 najdroższych filmów w historii.

10. John Carter (2012) 264 miliony dolarów

John Carter

„John Carter” w reżyserii Andrewa Stantona. Film oparty jest na powieści „Księżniczka Marsa” Edgar Rice’a Burroughsa z roku 1912, pierwszej z cyklu książek o tym samym tytule. Film opowiada historię Johna Cartera, byłego żołnierza Konfederacji, który zostaje przeniesiony na Marsa i angażuje się w walkę między różnymi rasami tej planety.

John Carter jest zmuszony do ucieczki na Marsa, gdzie odkrywa, że jego nowe ciało posiada nadludzkie zdolności, które pozwalają mu skakać wysoko i daleko. Na Marsie, Carter poznaje rasę Barsoomian, którzy walczą z Therns, rasą złych i okrutnych czarodziejów, którzy chcą zawładnąć planetą. Carter zostaje zmuszony do walki w imię wolności i ochrony swoich nowych przyjaciół. Film kosztował 264 miliony, przy czym zarobił 284,1 milionów dolarów.

9. Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie (2019) – 275 milionów dolarów

Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie

„Star Wars: The Rise of Skywalker”, znany również jako „Star Wars: Skywalker. Odrodzenie”. Produkcja science fiction 2019 roku, będący dziewiątym i ostatnim filmem z serii Gwiezdnych Wojen. Film został wyreżyserowany przez J.J. Abramsa, który również był współtwórcą scenariusza.

Akcja filmu rozgrywa się po wydarzeniach z „Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi” i skupia się na Rey, Finnie i Poe, którzy razem z Sojuszem Rebeliantów walczą przeciwko Imperium Sithów, które próbuje przywrócić swoją potęgę po śmierci Kylo Rena i zniszczeniu Starkiller Base. Rey poszukuje swoich prawdziwych korzeni, a także naucza się kontrolować swoje mocne zdolności. Producenci filmu wydali na produkcję 275 milionów dolarów, a przychód ze sprzedaży wyniósł 1,074 miliarda dolarów.

8. Han Solo: Gwiezdne wojny – historie (2018) – 275 milionów dolarów

Han Solo: Gwiezdne wojny – historie

„Han Solo: Gwiezdne wojny – historie” jest spin-offem serii Gwiezdnych Wojen. Film został wyreżyserowany przez Ron Howarda i opowiada historię młodości Hana Solo, słynnego rozbójnika z Gwiezdnych Wojen, zanim pojawił się w pierwszej części sagi „Gwiezdne wojny: część IV – Nowa nadzieja” George’a Lucasa.

Akcja filmu rozgrywa się kilka lat przed wydarzeniami z pierwszej części sagi i skupia się na Hanie Solo, który jest młodym złodziejem i oszustem. Solo marzy o tym, by zostawić swoją dotychczasową przeszłość za sobą i zdobyć wolność w galaktyce, a także odnaleźć swojego ojca. W trakcie swojej podróży poznaje Lando Calrissiana i Chewbaccę, a także bierze udział w niebezpiecznej misji kryminalnej, która zmienia jego życie na zawsze. Przy budżecie 275 milionów dolarów, film przyniósł twórcą 393,2 milionów.

7. Liga Sprawiedliwości (2017) – 300 milionów dolarów

Liga Sprawiedliwości

Film fantasy z gatunku superbohaterskiego z 2017 roku – Liga Sprawiedliwości w reżyserii Zacka Snydera. Spin-off serii filmów o Supermanie, Batmanie i Wonder Woman oraz pierwszym filmem z serii DC Extended Universe, w którym pojawiają się różni bohaterowie z uniwersum DC Comics.

Akcja filmu skupia się na grupie bohaterów, którzy muszą stawić czoła zagrożeniu ze strony złoczyńcy zwanego Steppenwolfem, który próbuje zdobyć potężne artefakty zwane Mother Boxes i zniszczyć Ziemię. Batman i Wonder Woman zwołują zespół bohaterów, w skład którego wchodzą Superman, Aquaman, Flash i Cyborg, aby pokonać Steppenwolfa i ochronić Ziemię. Wydane 300 milionów dolarów przełożyło się na zarobek w wysokości 657,9 milionów dolarów.

6. Piraci z Karaibów: Na krańcu świata (2007) – 300 milionów dolarów

Piraci z Karaibów: Na krańcu świata

Piraci z Karaibów: Na krańcu świata to trzecia część filmowej franczyzy Piratów z Karaibów. Wyreżyserowany przez Gore Verbinski. Film podąża za Jackiem Sparrowem i jego załogą, gdy walczą ze złoczyńcą Lordem Cutlere Beckettem. W imponującej obsadzie, w której znaleźli się Johnny Depp, Orlando Bloom, Keira Knightley i Geoffrey Rush, ta pełna akcji przygoda śledzi losy załogi, która przemierza morza w poszukiwaniu mitycznego Końca Świata. Film został wydany w 2007 roku i zarobił ponad 960 milionów dolarów na całym świecie przy wydatkach na produkcję w wysokości 300 milionów dolarów..

5. Avengers: Wojna bez granic (2018) – 325 milionów dolarów

Avengers: Wojna bez granic z 2018 roku jest czwartą częścią filmowej serii „Avengers” w reżyserii Anthony’ego i Joe Russo. Film opowiada o próbie zniszczenia Ziemi przez Thanosa, kosmicznego tytana, który posiada tajemniczą pierścień zdolny do unicestwienia połowy życia we wszechświecie. Avengers muszą ponownie zjednoczyć siły z innymi superbohaterami, aby pokonać Thanosa i uratować ludzkość.

Film zarobił ponad 2 miliardy dolarów na całym świecie przy koszcie filmu wynoszącym 325 milionów dolarów i jest jednym z największych kasowych hitów w historii kina.

4. Avatar: Istota wody (2022) – 350 milionów dolarów

Avatar: Istota wody

Avatar: Istota wody” jest kontynuacją filmu „Avatar” z 2009 roku. Film opowiada o dalszych przygodach Jake’a Sully’ego, który po raz kolejny zanurza się w świecie Pandora, aby chronić Omatikayę przed zagrożeniem ze strony korporacji RDA, która chce wykorzystać bogate złoża ich planety. Jake musi połączyć siły z przywódcą plemienia Neytiri i innymi mieszkańcami Pandory, aby powstrzymać korporację i ochronić swoją nową rodzinę.

Film jest kontynuacją, która dzieje się po wydarzeniach z pierwszej części i rozwija historię znaną z oryginalnego Avatara. Film jest wyreżyserowany przez Jamesa Camerona, który jest także scenarzystą i producentem filmu. Avatar 2 kosztował 350 milionów dolarów, a jego box office od premiery do teraz wynosi 1,9 miliarda dolarów.

3. Avengers: Koniec gry (2019) – 356 milionów dolarów

Avengers: Koniec gry

„Avengers: Koniec gry” to piąta i ostatnia część filmowej serii „Avengers” w reżyserii Anthony’ego i Joe Russo. Film opowiada o końcowej batalii między Avengers a Thanosem, który po powrocie z przeszłości próbuje ponownie zniszczyć Ziemię, tym razem z pomocą swoich nowych sił. Avengers i ich sprzymierzeńcy muszą połączyć siły, aby pokonać Thanosa i ocalić ludzkość.

Film zarobił ponad 2,7 miliardów dolarów przy budżecie 356 milionów i jest jednym z największych kasowych hitów w historii kina. Jest to również ostatni film serii Avengers, kończący jedną z największych sag filmowych w historii kina.

2. Avengers: Czas Ultrona (2015) – 365 milionów dolarów

Avengers: Czas Ultrona

„Avengers: Czas Ultrona” opowiada o próbie stworzenia systemu obrony przed zagrożeniem ze strony obcych ras przez Tony’ego Starka, który przypadkowo doprowadza do powstania Ultrona – inteligentnej maszyny, która ma za zadanie chronić Ziemię. Ultron jednak ujawnia swoje złowrogie plany i zaczyna atakować Avengers, którzy muszą zjednoczyć siły, aby powstrzymać maszynę i ochronić ludzkość.

Przy budżecie 365 milionów film zarobił ponad 1,4 miliarda dolarów i był jednym z największych hitów box office w 2015 roku.

1. Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach (2011) – 379 milionów dolarów

Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach

Film Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach został wydany w 2011 roku i jest czwartą odsłoną serii filmów Piraci z Karaibów. W filmie, wyreżyserowanym przez Roba Marshalla, w rolach głównych występują Johnny Depp, Ian McShane, Penélope Cruz i Geoffrey Rush. Historia podąża za Jackiem Sparrowem, który wyrusza na przygodę do Fontanny Młodości, ścigany przez osławionego hiszpańskiego pirata Czarnobrodego. Po drodze spotyka piękną, enigmatyczną kobietę ze swojej przeszłości i musi stawić czoła zdradzie swojego dawnego wroga, Barbossy. Na nieznanych wodach to pełen akcji film, który zachwycił widzów porywającą fabułą i spektakularnymi efektami specjalnymi. Box office filmu wynosi ponad 1 miliard dolarów przy wydanych 379 milinów dolarów na produkcję.

W dzisiejszych czasach produkcja filmów jest coraz bardziej skomplikowana i kosztowna. Wiele z najdroższych filmów w historii kina było wyposażonych w nowoczesne efekty specjalne, kosztowne kostiumy i scenografię oraz gwiazdy Hollywood. Te filmy są nie tylko kasowymi hitami, ale również artystycznymi osiągnięciami, które zapisały się w historii kina. Choć koszt produkcji filmów jest związany z wieloma czynnikami, to jednak nie ulega wątpliwości, że wielkie produkcje filmowe pochodzące z różnych gatunków, od fantasy po science fiction, pozostają w pamięci widzów na długie lata.

Ostatnie wpisy na blogu

Kategorie
Udostępnień4