Sami swoi. Początek Cały Film (2024) • CDA • Online

Zarejestruj się lub zaloguj


Zaloguj się
Nie masz konta?
Zarejestruj się

Przechodząc dalej akceptujesz regulamin


Obejrzyj trailer i sprawdź dostępność źródeł do całego filmu Sami swoi. Początek po rejestracji.

Sami swoi. Początek

Sami swoi. Początek


2024/02/16
Twoja ocena: 0
6 1 głos

Informacje o filmie:

Tytuł: Sami swoi. Początek
Tytuł oryginalny: Sami swoi. Początek
Kraj produkcji:
Premiera: 2024
Czas trwania:
Gatunek:


Powrót do Korzeni w Sami swoi. Początek cały film

Zawsze ciekawiło mnie, co działo się w historii moich ulubionych postaci zanim weszły na ekran i zawładnęły moją wyobraźnią. Dziś mam dla Was coś wyjątkowego – zabieram Was w podróż do świata Sami swoi. Początek cały film, gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a kultowe postacie nabierają nowego wymiaru.

Przygotujcie się na sentymentalny powrót do korzeni, gdzie losy rodów Kargulów i Pawlaków przed przesiedleniem z Kresów na Ziemie Odzyskane zostaną odsłonięte. Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądało ich życie przed tymi wszystkimi zabawnymi perypetiami, które znamy z klasycznej trylogii? Otóż, „Sami swoi. Początek” to właśnie taka podróż w czasie – do momentów, które ukształtowały charaktery naszych bohaterów​​.

Kiedy dowiedziałem się o planach stworzenia prequela, moje serce zabiło mocniej. To tak, jakby reżyser Artur Żmijewski i scenarzysta Andrzej Mularczyk postanowili odpowiedzieć na pytania, które nurtowały mnie od lat: skąd się wzięła ta zaciekła rywalizacja między Pawlakami a Kargulami? Co tak naprawdę wydarzyło się na tych wschodnich kresach, które zostawili za sobą?​​​.

Tak, już widzę Wasze uśmiechy i zaciekawienie. „Sami swoi. Początek” to film, który obiecuje być więcej niż tylko sentymentalną podróżą. To obietnica odkrycia historii, która stała się legendą w polskim kinie. Nie mogę się już doczekać, by z Wami podzielić się więcej szczegółami o tym, co twórcy przygotowali dla nas. Ale zanim to zrobię, pozwólcie, że zatrzymamy się na chwilę i podziwiamy tę ciekawość, która nas tutaj przyciągnęła. Czy nie jest to esencja kinematografii – chęć odkrywania nowych historii i przemierzania nieznanych ścieżek?

Początki Sąsiedzkiej Rywalizacji

Czy pamiętacie klasyczny humor i niekończące się zmagania Kargulów i Pawlaków z „Samych swoich”? Tak, to właśnie te postacie, które rozśmieszały nasze babcie i dziadków, a potem nas, wracają w „Sami swoi. Początek”. Tym razem cofamy się w czasie, aby ujawnić genezę tej zaciekłej rywalizacji, która jest najsłynniejszym sąsiedzkim sporem w polskim kinie.

Wyobraźcie sobie, że Pawlak i Kargul byli sąsiadami jeszcze na Kresach Wschodnich, zanim zostali przeniesieni na Ziemie Odzyskane. To tam, na terenie obecnej Ukrainy, zaczęła się ich historia. „Sami swoi. Początek” zabiera nas do dzieciństwa i młodości tych postaci, odkrywając ich codzienność i drobne złośliwości, które później przekształciły się w pełen humoru konflikt​​​​​.

Pomysł na tę historię jest fascynujący. Wyobraźcie sobie, że twórcy filmu, reżyser Artur Żmijewski i scenarzysta Andrzej Mularczyk, mają okazję opowiedzieć nam opowieść, która była niemożliwa do przedstawienia w latach 60. z powodów politycznych. Jak wspomina producent filmu, Tomasz Kubski, nikt by wtedy nie pozwolił na produkcję filmu, który w negatywny sposób ukazuje radziecki naród bratni. Ale dziś możemy zanurzyć się w tę nieopowiedzianą historię i zobaczyć, jak kształtowały się te postacie w zupełnie innym kontekście​.

Co sądzicie o takim powrocie do korzeni? Czy też czujecie, że to będzie coś więcej niż tylko film – to podróż w czasie do miejsc i ludzi, którzy ukształtowali te postacie, które tak dobrze znamy?

Sami swoi. Początek cda – Reżyseria i Scenariusz

Czas na rozmowę o dwóch postaciach, które są sercem i duszą Sami swoi. Początek cda – reżyserze Arturze Żmijewskim i scenarzyście Andrzeju Mularczyku.

Artur Żmijewski, reżyser tego prequela, postawił sobie za cel stworzenie filmu, który będzie zrozumiały dla współczesnej publiczności. Chciał wyjaśnić początki sporu między rodami Pawlaka i Kargula oraz opisać świat, w którym żyli przed przybyciem na Ziemie Odzyskane. Żmijewski pragnie, aby to był zupełnie nowy, uniwersalny opowieść o nas wszystkich – o tym, jak zachowujemy się w rzeczywistości, ze wszystkimi naszymi wadami i zaletami​​.

Andrzej Mularczyk, scenarzysta, to wybitny pisarz, reportażysta i autor słuchowisk radiowych. Zadebiutował w 1943 roku i jest jednym z najwybitniejszych polskich scenarzystów. Jego twórczość obejmuje takie dzieła, jak „Sami swoi”, „Nie ma mocnych” oraz serial „Dom”. Mularczyk jest laureatem Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski, co świadczy o jego znaczącym wkładzie w polską kulturę​​​​​.

W „Sami swoi. Początek” Żmijewski i Mularczyk łączą siły, aby opowiedzieć historię inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami. Zainspirowali się postacią Jana Mularczyka, wuja Andrzeja, który musiał opuścić swoje domy na Kresach, a później stał się modelem dla Kazimierza Pawlaka. Historie Jana Mularczyka, pełne dramatyzmu, melancholii i humoru, były dla Mularczyka inspiracją do stworzenia tej niezwykłej opowieści​​.

Poznaj Aktorów Sami swoi. Początek

Teraz, przyjrzyjmy się bliżej gwiazdom, które nadają życie postaciom w „Sami swoi. Początek”. W głównych rolach występują Adam Bobik jako Kazimierz Pawlak i Karol Dziuba jako Władysław Kargul. To oni wnoszą nowe oblicza do tych kultowych postaci, przywołując na ekran ich młodość i to, co później kształtowało ich charaktery.

Ale oni nie są jedynymi, którzy ożywiają ten film. W obsadzie znalazła się również Paulina Gałązka jako Nechajka Słobodzian, Weronika Humaj jako Mania Ziębicka, Zbigniew Zamachowski jako Kacper Pawlak, Katarzyna Krzanowska jako Maryjka Pawlak, Mirosław Baka jako Ziębicki, Wojciech Malajkat jako Ksiądz oraz Anna Dymna jako Pecynicha​.

Warto zwrócić uwagę na różnorodność talentów, jakie tworzą tę obsadę. Każdy z aktorów wnosi coś wyjątkowego do swojej roli, tworząc barwną mozaikę postaci, które razem tworzą niezapomnianą opowieść. Czy możemy się spodziewać nowych interpretacji tych znanych postaci? Czy ich wykonania będą równie pamiętne jak te, które znamy z oryginalnej trylogii? To wszystko czeka nas do odkrycia w „Sami swoi. Początek”.

Czym Wyróżnia Się Film Sami swoi. Początek online

Sami swoi. Początek online wyróżnia się na tle innych produkcji nie tylko swoją fabułą, ale także podejściem do przedstawienia historii. To film, który łączy elementy dramatu, komedii i opowieści historycznej. Reżyser Artur Żmijewski podkreślał, że chce stworzyć film, który będzie zrozumiały dla współczesnych widzów, jednocześnie wyjaśniając genezę konfliktu między Pawlakiem a Kargulem. Jego celem jest przedstawienie uniwersalnej historii, która mówi o nas wszystkich, o naszych wadach i zaletach​​.

Scenariusz filmu nawiązuje do prawdziwych wydarzeń i historii rodziny scenarzysty, Andrzeja Mularczyka, co dodaje głębi i autentyczności fabule. Mularczyk czerpie inspiracje z opowieści swojego wuja, Jana Mularczyka, który musiał opuścić Kresy i osiedlić się na Ziemiach Odzyskanych. Te osobiste historie wprowadzają do filmu dramatyzm, melancholię i humor, czyniąc go nie tylko rozrywką, ale również refleksją nad historią i ludzkimi losami​​.

Podsumowanie i Ocena

„Sami swoi. Początek” zapowiada się jako emocjonująca podróż do korzeni kultowej historii. Film ten, łącząc elementy humoru, dramatu i historii, oferuje coś więcej niż tylko rozrywkę. To opowieść o rodzinie, sąsiedzkich sporach i zmianach, które niosły ze sobą historyczne wydarzenia.

Oczywiście, jest to film, który wzbudza mieszane uczucia. Niektórzy widzowie mogą być sceptyczni co do nowych interpretacji i wizji reżysera, a inni mogą być podekscytowani możliwością zobaczenia prequela jednej z najbardziej kultowych polskich produkcji. Reżyseria Artura Żmijewskiego i scenariusz Andrzeja Mularczyka z pewnością dostarczą świeżego spojrzenia na dobrze znane postaci.

Czy warto obejrzeć? Dla fanów oryginalnej trylogii oraz tych, którzy interesują się historią i społecznymi przemianami, „Sami swoi. Początek” może być ciekawym doświadczeniem. Dla nowych widzów, film ten może stanowić okazję do poznania jednego z ważnych fragmentów polskiej kultury filmowej.

Reżyser

Obsada

Adam Bobik isKazimierz Pawlak
Kazimierz Pawlak
Karol Dziuba isWładysław Kargul
Władysław Kargul
Paulina Gałązka isNechajka Słobodzian
Nechajka Słobodzian
Weronika Humaj isMania Ziębicka
Mania Ziębicka
Katarzyna Krzanowska isMaryjka Pawlak
Maryjka Pawlak
Anna Dymna isPecynicha
Pecynicha
Janusz Chabior isWincenty Kargul
Wincenty Kargul
12 komentarzy
Udostępnień0

Najnowsze wpisy na blogu

Zobacz wszystkie
Planeta Małp: Wszystkie części po kolei
Początki i Rozwój Serii „Planeta Małp” to amerykańska franczyza science fiction, obejmująca filmy, książki, seriale telewizyjne, komiksy i inne media, przedstawiające świat, w którym ludzie i inteligentne małpy walczą o kontrolę. Wszystko zaczęło się od francuskiego autora Pierre’a Boulle’a i jego powieści z 1963 roku „La Planète des singes”. Powieść stała się inspiracją do serii…
Piła: Wszystkie części po kolei
Wprowadzenie do serii „Piła” Franczyza filmowa „Piła” to dzieło reżysera Jamesa Wana i scenarzysty Leigha Whannella, które zadebiutowało na ekranach w 2004 roku i szybko zyskało status kultowego dzieła w gatunku horrorów. Seria skupia się na postaci Johna Kramera, znanego jako „Jigsaw”, seryjnego mordercy, który rzuca swoim ofiarom wyzwanie w postaci sadystycznych „gier” mających na […]
Harry Potter: Wszystkie części po kolei
Magia na ekranie: Początek przygody Kiedy w 2001 roku światło dzienne ujrzał „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, nikt nie spodziewał się, że będzie to początek jednej z najbardziej dochodowych serii filmowych wszech czasów. Adaptacja magicznego świata stworzonego przez J.K. Rowling była krokiem w nieznane. Produkcja wymagała nie tylko ogromnych nakładów finansowych, ale i odwagi, by […]
Strażnicy Galaktyki: Wszystkie części po kolei
Uniwersum Marvela jest pełne ikonicznych postaci, a „Strażnicy Galaktyki” dołączyli do tego panteonu w 2014 roku, chociaż ich korzenie sięgają komiksów z 1969 roku. Film odwołuje się do wersji drużyny z 2008 roku, którą tworzą Star-Lord, Rocket Raccoon, Groot, Gamora i Drax Niszczyciel. Reżyser James Gunn z dużą swobodą kreatywną dostosował postacie i ich historie, […]
Trolle: Wszystkie części po kolei
„Trolle” są wyjątkową serią filmów animowanych, która została stworzona przez renomowane studio animacyjne DreamWorks Animation. Inspiracją do stworzenia tej kolorowej i pełnej muzyki serii były popularne zabawki Troll Doll, które zostały stworzone przez Thomasa Dama. Zabawki te, znane ze swoich charakterystycznych kolorowych włosów sterczących do góry, zyskały popularność w latach 60. XX wieku, a ich […]

Mogą Ci się spodobać

Masz ci los
Biały szum
Uwierz w Mikołaja
Witajcie w klubie
Strażnicy Galaktyki: Coraz bliżej święta
Noc w muzeum: Kahmunrah powraca
Teściowie 2
Listy do M. 5
Piotruś Pan i Wendy
Forever Young
Pierwszy gol
Nieznośny ciężar wielkiego talentu